10BASE-5

Inaczej zwany grubym koncentrykiem lub grubym ethernetem.
Obecnie rzadko stosuje się go w nowoczesnych sieciach. Podstawowe parametry 10Base-5:    grubość: 10 mm, impedancja: 50 ohm, przepustowość: 10 Mb/s

10Base-5 składa się z pojedynczego, centralnego przewodu otoczonego warstwą izolacyjną, a następnie ekranującą siateczką oraz zewnętrzną izolacją.

10base5
Kabel 10Base-5

 Maksymalna długość jednego segmentu sieci realizowanej na grubym koncentryku wynosi 500 m (stąd '5' w nazwie), a przyłączonych do niego może być 100 komputerów. Wielkość segmentu może być jednak zwiększona dzięki zastosowaniu specjalnych regeneratorów, np. repeatera. Należy pamiętać, że  jest on traktowany w segmencie jak jedna ze stacji roboczych. W sieci opartej na 10Base-5 może występować maksimum 5 segmentów o długości łącznej nie przekraczającej 2500 m. Stacje robocze mogą być przyłączone tylko do 3, dwa pozostałe służą do przedłużenia. Podobnie jak w 10Base-2 końcówka każdego segmentu musi posiadać terminator, z których jeden musi być uziemiony. Sieć oparta na grubym ethernecie jest niewygodna np. z tego względu, iż wymaga wielu dodatkowych urządzeń. Przede wszystkim   transceiverów.

10base5b.jpg (5864 bytes)
Transceiver typu AUI - Fiber connector

Umożliwiają one połączenie kabla z kartą sieciową oraz łączą różne media transmisyjne. Tranceivery pobierają dane z przewodu sieciowego i za pomocą specjalnego kabla dropowego (AUI Drop Cable) przekazują je do karty. Mogą one też pełnić inne funkcje jak np. badanie zajętości sieci, limitowanie czasu dostępu użytkowników do sieci. W przypadku 10Base-5 dołączenie transceivera do kabla ma charakter nieniszczący i jest realizowane za pomocą specjalnego sprzęgu. Możliwe jest nieszkodliwe dla kabla przenoszenie punktów dołączeniowych.

10base5c.jpg (2454 bytes)
Kabel dropowy

 

Tak więc przy tworzeniu sieci w oparciu o ten standard należy się zaopatrzyć we wszystkie wymienione urządzenia. Do gniazd na kartach sieciowych wkłada się trójniki i łączy kablem poszczególne stacje robocze. W wolne gniazdo trójnika mocuje się terminator. Przy dołączaniu nowej stacji roboczej do sieci należy odkręcić jeden z nich i w to miejsce wpiąć kabel prowadzący do nowego komputera. Terminator przykręca się teraz do trójniku przy jego karcie sieciowej. Instalacja terminatorów jest bardzo ważna, jego uszkodzenie doprowadza do awarii całej sieci.

Podstawowe zalety cienkiego ethernetu to niski koszt i prostota instalacji. Główne wady to: ograniczona współpraca z nowoczesnymi technologiami - medium to działa tylko przy prędkości do 10 Mb/s, nieodporność na uszkodzenia - przerwanie okablowania w dowolnym miejscu powoduje paraliż całej sieci, słaba skalowalność - rozbudowa sieci jest stosunkowo niewygodna. Poza tym różne rodzaje 10Base-2 mają różne właściwości elektryczne i dlatego mogą być ze sobą niekompatybilne.
Stosowany jest przede wszystkim w niewielkich sieciach lokalnych.

Oto przykład zastosowania kabla 10Base-2.

Zastosowanie 10base2 


Odnośniki do stron WWW o podobnej tematyce

  • www.answers.com/topic/10base5
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/10BASE5


    Pytania kontrolne

    1. Wymień podstawowe parametry cienkiego ethernetu.

    2. Jak zbudowany jest kabel 10Base-2?

    3. Po co stosuje się terminatory i trójniki?

    4. Jaki interfejs służy do przyłączania cienkiego ethernetu do karty sieciowej?

    5. Wymień wady i zalety kabla 10Base-2.


  • Powrót